Česky  |  English 

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes je malý, elegantní psík, který svým vzhledem zaujme každého. Většina pejsků je velmi aktivních, proto se hodí na různé psí sporty, jakou jsou agility a coursing. Bez problémů zvládne základní povely, které by měl znát každý pes, ale rád se učí i „cirkusové“ kousky. Pokud majitel nemá zrovna čas, bude se rád povalovat na gauči a prospí celý den.

Při výchově je důležitá správná socializace a od štěňátka zvykat na běžné situace – setkání se psy, hluk, jízda v MHD atd. Péče o číňánky není nijak složitá. Labutěnka se upravuje stejně jako jiné dlouhosrsté plemeno. Je potřeba ji pravidělně česat a cca každých 14 dní vykoupat a oholit tlamičku. O naháčka je péče podobná jako u člověka. Je vhodné ho pravidelně koupat a krémovat, aby kůže zůstala jemná a bez zdravotních problémů. Většina naháčků potřebuje i oholit nadbytečné chloupky po těle. V zimě je dobré pejska na delší pobyt venku obléci. Strava by měla být kvalitní, bohatá na obsah všech látek, které jsou nutné pro dobrý vývoj.

Ceny čínských chocholatých psů se velmi liší. Záleží především na kvalitě, jestli je psík vhodný na výstavy nebo jen na mazlení (např. pro nestandardní skus), ale také na pohlaví, varietě a úspěšnosti rodičů na výstavách. V zahraničí jsou pak ceny ještě až několikanásobně vyšší. Naším cílem bude odchovávat zdravá štěňátka s průkazem původu, která se co nejvíce svým vzhledem a povahou přibližují standardu. Správný výběr je důležitý, protože s číňánkem stravíte příštích 10-15 let života.

Zajímá Vás i standard plemene?

Standard plemene

Standard FCI č. 288/11.05.1998

Země původu: Čína
Datum publikace původního platného standardu: 24. 6. 1987
Využití: Společenský pes.

Klasifikace FCI: skupina 9 - společenští psi, sekce 4 - naháči. Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Malý, čilý, ušlechtilý pes se středně silnou až jemnou kostrou, hladkým tělem bez srsti (srst se nachází pouze na tlapkách, hlavě a ocase) nebo tělem pokrytým měkkou "závojovitou" srstí. U tohoto plemene se vyskytují dva různé typy: lehký, energický typ s jemnou kostrou a hrubší typ s těžším tělem a silnější kostrou.

Chování/povaha: Veselý, nikdy zlý.

Hlava: Ušlechtilá, bez nadměrných vrásek. Vzdálenost od základny lebky ke stopu se rovná vzdálenosti od stopu ke špičce nosu. Hlava působí elegantně, výraz je bdělý.

Lebeční část:
Lebka: Mírně zaoblená a protažená.

Stop: Mírně, nikoli však nadměrně vyjádřený.

Obličejová část:
Nos: Nápadný, úzký v souladu s mordou. Přípustné je jakékoli zbarvení.

Morda: Mírně se zužuje, nikdy však do špičky. Morda je úzká, bez převislých pysků.

Pysky: Těsně přiléhající, tenké.

Čelisti/chrup: Silné čelisti s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo postavené do čelistí.

Líce: S čistými obrysy, jemné (ne silné) a ploché, zužující se do mordy.

Chochol: V ideálním případě začíná u stopu a po krku spadá do špičky. Preferuje se dlouhý a bohatý chochol, řídký je však přípustný.

Oči: Natolik tmavé, aby se jevily černé. Bělmo není vidět vůbec, či jen v malém rozsahu. Oči jsou středně velké a posazené daleko od sebe.

Uši: Nasazené nízko: Nejvyšší bod základny ucha je v rovině s vnějším koutkem oka. Uši jsou velké a vztyčené, lemované srstí či nikoli, s výjimkou labutěnek (Powder Puff), u kterých jsou přípustné klopené uši.

Krk: Tenký, bez volné kůže, dlouhý a ušlechtile se svažující do silných ramen. Při pohybu je nesen vysoko a mírně klenutě.

Tělo: Střední až dlouhé, pružné.

Hřbet: Rovný.

Bedra: Pevná.

Záď: Správně oblá a osvalená.

Hrudník: Dosti široký a hluboký, žebra nejsou sudovitá. Hrudní kost nevystupuje. Hruď dosahá k loktům.

Spodní linie: Mírně vtažená.

Ocas: Vysoko nasazený, při pohybu nesený vzhůru nebo směrem ven. Ocas je dlouhý, směrem ke konci se zužuje, dosti rovný, není stočený ani zahnutý do strany, v klidu je přirozeně spuštěný. Chochol na ocase je dlouhý a bohatý, nachází se na spodních dvou třetinách ocasu. Řídký chochol je přípustný.

Končetiny:
Hrudní končetiny: Nohy jsou dlouhé a štíhlé, postavené dobře pod tělem.

Ramena: Čistá, úzká a dobře uložená vzad.

Lokty: Těsně přiléhají k tělu.

Nadprstí: Jemná, silná, téměř svislá.

Pánevní končetiny: Zadní nohy jsou postavené daleko od sebe. Úhlední zadní končetiny musí být takové, aby hřbet byl rovný.

Kolenní ohbí: Pevná a dlouhá, plynule přecházející do hlezen.

Hlezna: Nízko uložená.

Tlapky: Výrazné zaječí tlapy, úzké a velmi dlouhé, s jedinečným protažením malých kostí mezi klouby, zejména u předních tlapek, které se téměř jeví tak, jako by měly zvláštní kloub. Drápy jsou středně dlouhé, jakkoli zbarvené. Ponožky jsou v ideálním případě omezené na prsty, nesahají však nad vrchol nadprstí. Tlapy ani prsty nejsou vbočené, ani vybočené.

Chůze/pohyb: Dlouhý, plynulý a elegantní s dobrým dosahem a silným posunem.

Srst:
Osrstění: Na žádném místě na těle se nevyskytují velké plochy srsti. Kůže je jemná, hladká, na dotek teplá. U labutěnek (Powder Puff) se srst skládá z podsady s měkkým závojem dlouhé srsti - závojovitá srst je charakteristickým znakem.

Barva: Jakákoli barva či kombinace barev.

Velikost/hmotnost: Ideální kohoutková výška psů: 28-33 cm, fen: 23-30 cm. Hmotnost se značně liší, neměla by však přesahovat 5,5 kg.

Vady: Jakákoli odchylka od výše uvedenýc požadavků by měla být považována za vadu, jejíž hodnocení by mělo být přímo úměrné stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.


:: nahoru ::

Vytvořeno v listopadu 2007 :: Aktualizace 14.5.2013 ::
[CNW:Counter]